Nejstarší fotografie Svatojánských proudů
Při přípravě knížky, při všem tom procházení poměrně značného množství různých fotografií ze Svatojánských proudů, nemůže člověka nenapadnou jedna základní otázka: která fotografie z proudů je vlastně ta nejstarší?
No ano, i to víme… Pokud tedy nepočítám onu známou Eckertovu fotografie příjezdu první parolodi do Štěchovic z 26. 8. 1865 (která ovšem není přímo z peřejí a jen mimochodem ji Eckert pořídil jen dva roky poté, co získal oprávnění k fotografické živnosti), tak nejstarší doposud známou fotografií přímo ze Svatojánských proudů je fotografie skály Sedlo s Ferdinandovým sloupem, Horním slapem a sochou Nepomuckého také od fotografa Jindřicha Eckerta někdy z let 1876-1886.
A jak vlastně víme, že ta fotka pochází zrovna z této doby? Když si fotku pořádně prohlédnete (v knize je reprodukována na dvoustraně 46-47) tak si jistě všimnete u břehu vyvázané lodičky s takovým zvláštním domečkem. O účelu tohoto plavidla můžeme spekulovat někdy v budoucnu, pro nás je aktuálně zásadní onen při dostatečném zvětšení dobře viditelný nápis „ECKERT MÜLLER´N“. Dle dostupné literatury byli totiž oba pánové (Jindřich Eckert a Julius Müllern) ve firmě společníky právě v letech 1879-1886. Je tedy vysoce pravděpodobné, že fotka pochází právě z tohoto období, jinak by si to přeci na ten negativ nepsali… Přesnější dataci bohužel nabídnout nemohu.
Skvělé a vlastně i dosti neuvěřitelné je, že k této fotografii dodnes existuje i originální skleněný negativ formátu 20×30 cm, který je uložen ve sbírkách Archivu hlavního města Prahy.
No a jen tak mimochodem. Tato fotografie byla zařazena do Eckertova souboru geologických zajímavostí z Čech. V roce 1898 se objevila ve známé publikaci Letem Českým světem, byla reprodukována na řadě pohlednic a sloužila například i jako předloha pro tzv. výukový školní obraz.