Ferdinandův sloup a socha sv. Jana Nepomuckého
Ferdinandův sloup a socha sv. Jana Nepomuckého jsou přirozenými symboly Svatojánských proudů. Jak již sám název této lokality napovídá, své pojmenování získala právě v návaznosti na umístění sochy tohoto patrona všech plavců na počátek nebezpečného úseku Vltavy. Původně byly peřeje známé jen jako Proudy, nebo Štěchovické proudy.
Ferdinandův sloup pochází z roku 1643. Původně byl umístěn na mohutné skále Sedlo u největší peřeje zvané Horní slap. Jde o památník připomínající ukončení náročných splavňovacích prací tohoto úseku Vltavy probíhajících zde za podpory císaře Ferdinanda III. a pod vedením strahovského opata Kryšpína Fuka v letech 1640-1643.
Původní socha sv. Jana Nepomuckého s podstavcem od neznámého autora pocházela z roku 1722. Současná socha je dílem sochaře Čeňka Vosmíka a pochází z roku 1908, podstavec je stále původní.
Obě památky byly na počátku výstavby VD Slapy sejmuty a po dokončení stavby byly umístěny na nové lokace na levém břehu Vltavy pod přehradou. Socha i sloup prošly v roce 2021 kompletní obnovou, při níž byla na vrchol sloupu umístěna volná replika rakouského orla sejmutého v roce 1918. Opravu památek provedl akademický sochař Jiří Kašpar z iniciativy obce Slapy a spolku Vltavan Čechy.
Obě památky jsou i dnes ozdobou vltavského údolí. Podrobné informace o historii Ferdinandova sloupu i sochy sv. Jana Nepomuckého naleznete v připravované knize Výlet k Vltavě do Svatojánských proudů.